Vritet burri i armatosur që u përpoq të hynte në zyrat e FBI-së – po hetohet nëse kishte lidhje me sulmin ndaj Kongresit amerikan

0
92

Një burrë i armatosur që u përpoq të depërtonte në zyrën e FBI-së në Cincinnati të enjten u vra pas një përplasjeje disa orëshe me forcat e rendit, thonë autoritetet.

I dyshuari është identifikuar si Ricky Shiffer, sipas tre burimeve federale të zbatimit të ligjit.

Një burim i veçantë federal i zbatimit të ligjit tha për cnn se i dyshuari besohej të ishte i armatosur me një pushkë AR-15.

Pasi tentoi të hynte në objektin e FBI-së, autoritetet thonë se ai u largua dhe automjeti u ndoq nga policia e shtetit.

Kur ndjekja e automjeteve përfundoi, pati një përplasje të gjatë që përfundoi kur i dyshuari u qëllua dhe u vra nga forcat e rendit, sipas autoriteteve.

FBI tha në një deklaratë se po heton rrethanat që dërguan në qëllimin e të dyshuarit.

Ndërsa autoritetet nuk kanë bërë të ditur një motiv, FBI po heton praninë e burrit në mediat sociale dhe nëse ai kishte lidhje me ekstremizmin e krahut të djathtë.

Autoritetet po shqyrtojnë gjithashtu nëse ai mori pjesë në sulmin e 6 janarit në Kongresin amerikan ose ishte i lidhur me ndonjë grup që mori pjesë në sulm, thotë një burim i veçantë federal i zbatimit të ligjit.

Një llogari e mediave sociale që mban emrin e Ricky Shiffer në platformën e mediave sociale të themeluar nga ish-presidenti Donald Trump, Truth Social, duket se i referohet përpjekjes së tij për të sulmuar një zyrë të FBI-së. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here