Kanë kryer disa transferime cilësore – por Allegri e Mourinho lëshojnë deklarata interesante rreth favoritëve për Scudetto

0
83

Juventus dhe Roma kanë pasur një afat emocionues transferimesh, por trajnerët e tyre Massimiliano Allegri dhe Jose Mourinho disi nuk duken plotësisht të bindur nga marrëveshjet e përfunduara deri më tani.

Bianconerët kanë nënshkruar me Angel Di Marian, Paul Pogban, Gleison Bremer dhe Filip Kostic dhe shpresojnë të marrin Memphis Depayn nga Barcelona në javët e ardhshme. Giallorossët morën Paulo Dybalan pas përfundimit të kontratës së tij në Torino, duke shtuar Nemanja Maticin, Georginio Wijnaldum, Zeki Celik dhe Mile Svilar.

Në letër, dy klubet kanë përforcuar masivisht radhët e tyre në krahasim me sezonin e kaluar, por Mou dhe Max duket se nuk ndajnë të njëjtin mendim.

Special One ka vënë në dukje se vetëm dy klube të Serisë A – Sampdoria dhe Lecce – kanë investuar më pak se Roma këtë verë.

“Kam dhënë dritën jeshile për të nënshkruar me këta lojtarë, jam në marrëdhënie të mira me klubin, kështu që nuk jam i frustruar”,d deklaroi ai në një konferencë për shtyp të shtunën.

“Ata (drejtorët e klubeve) duhet të lavdërohen për atë që bënë me këta pesë lojtarë, por për një sezon pa frikë, do të na duhet diçka më shumë”.

“Ne nuk mund të kërkojmë para dhe të blejmë lojtarë siç bëjnë klubet angleze dhe disa klube italiane”, vazhdoi ai.

“Ndonjëherë ju duhet të hiqni dorë nga loja, sepse një avantazh minimal do të thotë një lojë e hapur. Vetëm Sampdoria dhe Lecce kanë shpenzuar më pak se ne, kështu që ne mund të flasim për favoritin e Romës (për Scudetton) vetëm nëse ka 18 tituj në dispozicion”, shtoi ai

Është e vërtetë që Roma shpenzoi vetëm 7 milionë euro këtë verë (pa përfshirë bonuset e nënshkrimit), por Giallorossët kanë shtuar qartë cilësinë dhe përvojën në radhët e tyre. Nuk është hera e parë që Mourinho tenton të fshehë ekipin e tij në fillim të sezonit, duke ushtruar presion ndaj kundërshtarëve të tij.

Gjithashtu, nuk është hera e parë që ai e shtyn publikisht klubin e tij për të sjellë më shumë përforcime. Specialisti theksoi qartë se do t’i duhet ‘diçka më shumë’ për të pasur një sezon ‘pa frikë’.

Allegri nuk i ka bërë një kërkesë të drejtpërdrejtë klubit të tij, por nuk duket se beson se skuadra e tij është më e mirë se sezonin e kaluar.

“Nuk e di nëse jemi më të fortë, disa lojtarë të shkëlqyer u larguan dhe ne i kemi zëvendësuar me lojtarë të tjerë të shkëlqyer”, potencoi ai në një konferencë për shtyp të dielën.

Ai përsëriti disa herë se ishte ‘i lumtur’ me përforcimet e firmosura nga klubi, por këmbënguli që drejtorët e klubit kanë ‘zëvendësuar lojtarët që u larguan’ për të sugjeruar se nuk ka ndryshuar shumë në krahasim me sezonin e kaluar.

Allegri nuk e di – ose nuk dëshiron të thotë – nëse Juventus ka një ekip më të mirë se në sezonin 2021-2022. Ai beson se Interi dhe Milani janë favoritë për titull dhe është ‘kurioz’ të shohë Romën në veprim. Si ai ashtu edhe Mourinho nuk duan ose nuk kanë nevojë për presion, kështu që ata janë të lumtur të shfaqin klubet milaneze si favoritë për titull. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here