Scholz: Gjermania do të vazhdojë të ofrojë ndihmë financiare dhe ushtarake për Kievin

0
74

Rindërtimi i Ukrainës do të kushtojë miliarda euro, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një konferencë shtypi në Berlin.

Udhëheqësi gjerman tha se projekti do të ishte më ambicioz sesa Plani Marshall i sponsorizuar nga SHBA i vitit 1947, i miratuar për të rindërtuar Evropën pas Luftës së Dytë Botërore, i cili kushtoi rreth 13 miliardë dollarë (150 miliardë dollarë në vlerën e sotme) në programet e rimëkëmbjes ekonomike, raporton faz.

Kur u pyet se kur mund të fillojë projekti i rindërtimit të Ukrainës, Scholz tha se çështja e vendosjes së paqes qëndron vetëm tek populli dhe qeveria e saj.

“Vetëm presidenti ukrainas, qeveria, parlamenti dhe populli ukrainas mund të thonë se cili vendim është i saktë”, tha Scholz, duke shtuar se “paqja e detyruar nuk do të funksionojë, prandaj Gjermania do të vazhdojë të ofrojë ndihmë financiare dhe ushtarake për Kievin”.

“Në të njëjtën kohë, ne duhet të merremi me çështjen e rindërtimit – infrastrukturës, ndërtesave, institucioneve. Shkatërrimi është dramatik, do të kushtojë miliarda”, tha ai, duke shtuar se është e gabuar të përshkruhet kjo detyrë e madhe si “Marshall”, sepse rindërtimi i Ukrainës do të kushtojë shumë më tepër.

Në fillim të këtij muaji, rrjeti televiziv amerikan Bloomberg raportoi se Ukraina po kërkon nga donatorët e huaj qindra miliarda dollarë për rindërtim, duke sugjeruar që BE-ja do të paguajë pjesën më të madhe të paketës së ndihmës dhe do t’i sigurojë Kievit mbi 500 miliardë euro.

Përpara kësaj kërkese të madhe, presidenti ukrainas Volodymyr Zeleksny tha në konferencën e NATO-s në Madrid se Kievit i duhen pesë miliardë dollarë në muaj për të mbuluar deficitin buxhetor.

Udhëheqësi ukrainas ka këmbëngulur se Kievi nuk do t’i dorëzojë asnjë territor Rusisë në këmbim të një armëpushimi dhe po i bën presion Perëndimit që t’i sigurojë Ukrainës më shumë armë për të kthyer valën e luftës kundër Moskës. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here