Familja afgane detyrohet ta shesë vajzën trevjeçare për shkak të urisë

0
86

Pasi talebanët morën pushtetin në Afganistan një vit më parë, ekonomia e vendit ra dhe shumë familje u detyruan të shesin fëmijët e tyre për të mbijetuar.

Ekipi francez France24 intervistoi një familje në një periferi të varfër të Kabulit, e cila thotë se për shkak të urisë, ata duhej të shisnin vajzën e tyre trevjeçare Farosa për pak më shumë se 1600 euro. Sipas marrëveshjes, kur vajza të mbushë dhjetë vjeç, ajo do të transferohet në familjen e blerësit.

“Zemra ime thjesht nuk mund ta pranojë këtë. Si mund ta dërgoj një vajzë dhjetëvjeçare në një shtëpi tjetër”, tha nëna e vajzës, Fatima.

Babai i FarosaS tha se ishte më e vështira në jetën e tij, por thjesht nuk kishte zgjidhje tjetër. Para se të vinin talebanët në pushtet, ai punonte si shitës ambulant, por talebanët ia shkatërruan stendën sepse nuk kishte leje, raporton france24.

“Në vend që t’i shoh të vdekur, më mirë t’i shoh të gjallë. Prandaj kam shitur vajzën time”, tha babai i vajzës.

Udhëheqësi lokal, Malik Daad tha se pasi shumë dikur punonin me paga ditore, por ato lloj pune nuk ekzistojnë më, shumë donin të vrisnin veten për shkak të dëshpërimit dhe urisë.

“Disa shitën veshkat e tyre, të tjerët shitën fëmijët e tyre. Shumë njerëz përballen me probleme”, tha Daad për France24.

Një histori tjetër flet për një familje që shiti vajzën e tyre shtatëvjeçare për të siguruar mjetet për mbijetesën e një vajze trevjeçare me probleme zhvillimi.

“Ne kemi qenë të varfër më parë, por inflacioni i godet edhe më shumë të varfërit. Nëse nuk e shesim, çfarë të bëjmë tjetër. Nuk shiten, por nuk ka rrugë tjetër”, thotë nëna e këtyre vajzave.

Martesat në Prisla janë një traditë e vendosur prej kohësh në Afganistan, por me kthimin e talebanëve në pushtet, ato morën një vrull të ri për shkak të varfërisë në të cilën ranë shumë familje. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here