Rrëfimi i njeriut të fundit që jeton në “lagjen më të vetmuar të Britanisë”

0
77

Një punonjës banke në pension është personi i fundit që jeton në “lagjen më të vetmuar të Britanisë”, e cila do të rrafshohet me tokë – por ai nuk pranon të lëvizë.

Nick Wisniewski, 66 vjeç, është banori i vetëm në një bllok prej 128 banesash, pasi i fundit prej rreth 200 banorëve u shpërngul në muajin dhjetor.

Tetë blloqet e banesave dhe shtëpitë e tjera në Stanhope Place janë planifikuara të prishen.

Por Nick refuzon të largohet – pavarësisht përpjekjeve të këshillit për ta bindur atë, raporton theindependent.

Nick thotë se zyrtarët e këshillit i kanë ofruar atij mbi 41 mijë euro plus pagesën prej dy vjetëve të qirasë diku tjetër ku të zhvendoset.

Ata duan të rrafshojnë Stanhope Place, në Wishaw, North Lanarkshire, dhe të rizhvillojnë zonën – por ai po refuzon të shkojë.

Ai tha se zona e përbërë nga tetë blloqe dikur gumëzhinte me rreth 200 njerëz, transmeton Telegrafi.

Por tani shtrihet i braktisur dhe i tejmbushur me prona të zbrazëta.

Nick pretendon se oferta e Këshillit të North Lanarkshire nuk do të mjaftonte për të blerë diku tjetër.

Punonjësi i pensionuar i bankës TSB Nick tha se ai nuk është në gjendje të blejë askund tjetër dhe është shumë i vjetër për të marrë një hipotekë.

Nick tha se “Personi i fundit që u largua në muajin dhjetor, tani është si një qytet fantazmë. Është kaq e qetë dhe e çuditshme të jesh i vetmi person që jeton këtu. Jam mësuar me të tani, por mund të bëhet i vetmuar, nuk kam me kë të flas. Ka tetë blloqe secila me 16 banesa në to – dikur ishin afërsisht 200 njerëz këtu dhe do të kishit vështirësi për të marrë një vend parkimi. Tani jam i vetmi që kam mbetur”.

Nick bleu banesën ku banonte me qira në vitin 2017 nën skemën e së drejtës për të blerë, e cila ndihmoi qiramarrësit e këshillit të blinin shtëpitë e tyre me një çmim të ulët.

Shefat e këshillit i ofruan Nickut strehim alternativ në një shtëpi me tarraca për dy vjet me qira pa pagesë, të cilën ai e refuzoi.

Ai tha se është i shqetësuar se nuk e di se ku do të jetojë – por nuk dëshiron të largohet nga shtëpia e tij.

Nick, i cili doli në pension vitin e kaluar, tha se “Kur njerëzit u larguan ata hodhën tenxhere të vjetra, dyshekë, lavatriçe jashtë, ishte një rrëmujë. Këshilli sapo i la banesat të shtrira bosh pasi njerëzit u shpërngulën. Nuk ka siguri dhe njerëzit mund të futeshin në banesat e zbrazëta dhe shumë xhama janë thyer. Fatmirësisht nuk kam pasur asnjë problem”.

“Bari është i tejmbushur keq, është qesharake. Mendoj se këshilli qëllimisht nuk po e mirëmban për të më mërzitur mua ose me shpresën që unë të ngopem dhe të largohem. Më ofruan mbi 41 mijë euro për banesën time dhe dy vjet qira pa pagesë diku tjetër. Por unë nuk jam i përgatitur të filloj të paguaj përsëri qiranë dhe 41 mijë euro nuk mjaftojnë. Nuk po flisni për 80-100 mijë euro”, shtoi ai.

Ai ndihet i shqetësuar se nuk e di se ku do të përfundoj së jetuari.

“Nuk kam punuar gjithë jetën që të më marrin shtëpinë kur jam shumë i vjetër për të marrë një hipotekë për diçka tjetër. Do të ishte shumë e vështirë të largohesha nga shtëpia ime”, përfundoi ai.

Një zëdhënës i Këshillit North Lanarkshire tha se “Ne e kuptojmë plotësisht se kjo është një çështje e ndjeshme dhe po punojmë ngushtë me banorin”.

“Nuk do të ishte e përshtatshme të diskutojmë detaje specifike financiare, por ne po punojmë në përputhje me politikat tona për të siguruar që banori të marrë një marrëveshje të drejtë dhe ta mbështesim atë në mënyrë që të gjejë strehim alternativ të përshtatshëm”, tha ai. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here