Mbretëresha largohet nga Balmoral për herë të fundit, arkivoli i saj shoqërohet nga Princesha Anne

0
121

Dashamirët me lot në sy po i japin lamtumirat e tyre për Mbretëreshën pasi që arkivoli i saj u largua nga Balmoral e shoqëruar nga Princesha Anne e cila ishte në gjendje të zymtë për të filluar udhëtimin gjashtë orësh drejt Edinburgh, ku do të ekspozohet trupi i saj.

Teksa drita e diellit thyente nëpërmjet mjegullës së mëngjesit, vetura e cila barte Mbretëreshen e cila ndërroi jetë se fundmi, kaloi përmes portave të shtëpisë së saj në Highland – me vërshimin e butë të Lumit Dee, një nga zhurmat e pakta që mund të dëgjoheshin, teksa një grup i banorëve lokal ishte shikonte me qetësi.

Disa minuta më vonë, vetura e varrimit kaloi nëpërmjet Ballater ku fshatarët- shumica e të cilëve e njihnin personalisht Mbretëreshën – hodhën lule në rrugë.Një qetësi e madhe ra teksa njerëzit i ulnin kokat e tyre dhe Lord Lejtnantët nga Aberdeenshire dhe Kincardineshire qëndronin duke shikuar me vëmendje jashtë kishës në Glenmuick.

Tani me një motoçikletë të vetme e cila ndiqet nga gjashtë vetura e udhëheq rrugën, vetura e varrimit po udhëton me një ritëm të ngadaltë nëpërmjet fshatrat mahnitëse të Aberdeenshire, me Princeshën Anne dhe burrin e saj, Zëvendës Admiralin Sir Tim Laurance që gjenden menjëherë pas saj me një Bentley shtetëror.

Më herët, arkivoli me dru lisi i Mbretëreshës i mbështjellë nga Royal Standard, u bartë në veturë nga gjashtë rojtarë në pronën e Balmoral, pasi ata i thanë përshëndetjet e tyre të fundit me të.

Pas udhëtimit prej 273 kilometrave në Pallatin e Holyroodhouse, arkivoli do të qëndrojë gjatë natës në dhomën e fronit. Njoftimet do të lexohen në parlamentet e deleguara të Skocisë, Uellsit dhe Irlandës së Veriut në Edinburg, Cardiff dhe Belfast. /Telegrafi/

Most people stood in silence as the convoy passed through the village of Ballater, while others filmed the moment on their phones

A sombre Princess Royal in a Bentley limousine behind the Queen's hearse as it travels through Aberdeenshire to Edinburgh

Members of the public line the streets in Ballater, Scotland, as the hearse carrying the coffin of Queen Elizabeth II passes through

Veterans dipped their flags in honour of the Queen as her hearse travelled by, while others bowed their heads

Dignitaries salute Queen Elizabeth II's hearse as it passes through the village of Ballater

Families have been seen setting up picnic chairs and attaching union flags to barriers outside the village's Glenmuick Church

Local people dressed in tartan preparing for the arrival of the Queen's coffin at Glenmuick Church in Ballater

Another tribute left among flowers at Balmoral Castle read 'I miss you Queen' on a child's drawing of the late monarch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here