Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare autorja e Wolf Hall, Hilary Mantel – Abc News

0
112

schedule14:00 – 23 Shtator, 2022

Dame Hilary Mantel, autorja e trilogjisë më të shitur të Wolf Hall, ka vdekur në moshën 70-vjeçare. Lajmin e trishtë e ka konfirmuar botuesi i saj të enjten, e rrethuar nga familja dhe miqtë. Ai tha se kishte vdekur papritmas, por në mënyrë natyrale.

Ajo fitoi çmimin Booker dy herë, përWolf Hall të vitit 2009, i pari në Thomas Cromëell dhe vazhdimin e tij të vitit 2012 Bring Up the Bodies.

Në një deklaratë, botuesi i saj tha: “Ne jemi të thyer për vdekjen e autores sonë të dashur, Dame Hilary Mantel.

Mendimet tona janë me miqtë dhe familjen e saj, veçanërisht me bashkëshortin e saj, Gerald.

Kjo është një humbje shkatërruese dhe ne mund të jemi vetëm mirënjohës që ajo na la me një punë kaq të mrekullueshme.”/abcnews.al

 


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here