Anti-monarkistët planifikojnë demonstrata gjatë kurorëzimit të Mbreti Charles – Abc News

0
38

schedule13:22 – 23 Janar, 2023

Anti-monarkistët e Britanisë po planifikojnë një demonstratë gjatë kurorëzimit të Mbretit Charles në maj, duke theksuar se ceremonia është “një shuplakë në fytyrë” për shumicën e njerëzve që luftojnë për të përballuar inflacionin e lartë.

Organizata Republika tha se kishte kontaktuar policinë e Londrës në lidhje me planet e saj për të mbajtur një demonstratë paqësore në Sheshin e Parlamentit, i cili ka pamje nga Westminster Abbey ku kurorëzohen monarkët britanikë.

Anti-monarkistët e Britanisë po planifikojnë një demonstratë gjatë kurorëzimit të Mbretit Charles në maj, duke theksuar se ceremonia është “një shuplakë në fytyrë” për shumicën e njerëzve që luftojnë për të përballuar inflacionin e lartë.

“Kurorëzimi është një festë e fuqisë trashëgimore dhe privilegji trashëgues, nuk ka vend në një shoqëri moderne ”, tha Graham Smith, kreu i Republikës.

“I cili kushton dhjetëra miliona paund, ky teatër i pakuptimtë është një shuplakë në fytyrë për miliona njerëz që luftojnë për të përballuar krizën e kostos së jetesës” , shtoi ai.

Charles, 74 vjeç, u bë mbret në shtator pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth. Kurorëzimi do të bëhet më 6 maj.

Sondazhet kanë treguar se shumica e britanikëve mbështesin monarkinë, por organizata Republika thotë se kjo mbështetje po pakësohet./abcnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here