25 skuadrat që e kanë siguruar pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për sezonin 2023/2024

Sezoni 2022/23 në ligat kryesore të futbollit europian po shkon drejt fundit, teksa në Ligën e Kampionëve ka mbetur për t’u zhvilluar vetëm edhe finalja e madhe.

Nga top-pesë ligat kryesore në Evropë, sezoni në Premierligë dhe Bundesligë ka përfunduar, derisa nga një xhiro ka mbetur për t’u zhvilluar edhe në La Liga, Serie A e Ligue 1.

Por, tashmë dihen se në edicionin e 69-të me radhë në Ligën e Kampionëve kualifikim për sezonin 2023/2024, deri më tani kanë siguruar 25 ekipe

Sezoni i ardhshëm në Ligën e Kampionëve do të fillojë në qershor, fillimisht me ndeshjet kualifikuese. Ky do të jetë sezoni i 69-të në histori të kësaj gare.