Analistët nga Serbia: Vuçiq po i përfaqëson interesat e Rusisë në raport me Kosovën

“Imagjinoni nëse Ukraina e njeh Kosovën, ajo humb gjithçka brenda një dite”, tha presidenti Aleksandar Vuçiç në një konferencë për shtyp pardje.

Kjo deklaratë, të cilën disa media rajonale e cilësuan si “kërcënim” për Ukrainën, tërhoqi vëmendjen e publikut në Serbi.

Kreu i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Oleksandr Morezhenko foli për njohjen e mundshme ukrainase të Kosovës, ndaj Vuçiq u përgjigj se Serbia dhe Ukraina janë vende mike dhe se shpreson që presidenti Volodymyr Zelenskiy të jetë “shumë më i mençur dhe më i zgjuar se kreu i komiteti Morezhenko”.

Bashkëbiseduesit e Danas nuk pajtohen kur është fjala për interpretimin e kësaj deklarate të Vuçiqit.

“Vuçiq, si çdo radikal i Sheshel, përfaqëson interesat e Rusisë”

Aleksandar Olenik, deputet i pavarur nga lista “Së bashku për Vojvodinën – Vojvodina” dhe avokat, kujton se Ukraina, ndryshe nga Rusia, kurrë nuk ka vendosur sanksione ndaj Serbisë.

“Asnjëherë nuk i ka armatosur kundërshtarët tanë në luftëra në të cilat nuk kemi marrë pjesë dhe nuk e ka njohur Kosovën”, thotë Olenik.

Duke iu referuar bisedave të tij me ambasadorin e Ukrainës në Serbi, Volodomir Tolkach, si dhe me zyrtarë të tjerë ukrainas, pohon se “nuk u shkon mendja të njohin Kosovën”.

“Ajo gjimnastikë mendore dhe morale, ku Vuçiq përpiqet të akuzojë Ukrainën në çdo fjali ose të dobësojë pozitën ndërkombëtare të Ukrainës, tregon se Vuçiq ende, si çdo radikal i Sheshelit, në mënyrë të përhershme, këmbëngulëse, përfaqëson fuqishëm interesat e Rusisë”, thekson Olenik.

“Është një kërcënim dhe është një përpjekje për ta vënë Ukrainën në një situatë të palakmueshme pa asnjë bazë, ligjore, faktike, politike, me një qëllim të qartë të keq apo keqdashës që Vuçiq nuk e fshehu kurrë. Në çdo moment dhe mundësi, ai përpiqet të dobësojë pozitën e Ukrainës në raport me Rusinë”, thekson Olenik.

Ndryshe nga deputeti Olenik, Gjorgje Vukadinoviq, redaktor i Mendimit të Ri politik serb (NPSM), thotë se “Presidenti Vuçiq e tepron si zakonisht”.

Ai shton se nuk është e pamundur që Ukraina ta njohë Kosovën.

“Nuk besoj se është në rend dite menjëherë, megjithëse jam i sigurt se njohja do të pasojë herët a vonë nëse kjo qeveri mbetet në Ukrainë”, pohon Vukadinović.

Çfarë mund të humbasë Ukraina?

Vukadinović dhe Olenik pajtohen se, duke parë marrëdhëniet serbo-ukrainase, Serbia nuk ka bërë pothuajse asgjë që Ukraina mund të humbasë tani.

Megjithatë, Vukadinoviq thotë se nëse Ukraina e njeh Kosovën, nuk do ta humbasë mbështetjen që vendi gëzon aktualisht, pasi shumica prej tyre tashmë e kanë njohur Kosovën e pavarur.

“Diçka tjetër është e vërtetë, dhe ajo është se me atë njohje, Ukraina do të humbiste një pjesë të argumenteve që përdor kundër ndërhyrjes ruse. Para së gjithash, është një argument për paprekshmërinë e kufijve dhe integritetit territorial. “Duket se, për sa i përket legjitimitetit, Kievi zyrtar do të hidhej në gojë dhe ndoshta do të humbiste disa pikë në sytë e disa vëzhguesve dhe vendeve neutrale”, thotë Vukadinović.