Bashkëshorti i Rita Orës blen vilë luksoze në vlerë afro 10 milionë euro në Zelandë të Re

Regjisori Taika Waititi, ka investuar në blerjen e një sipërfaqe prej 10.5 milionë dollarësh (9.9 milionë euro) buzë detit në Point Chevalier, Auckland.

Murmuritjet rreth periferisë së zgjuar, të ish-klasës punëtore kanë qarkulluar për javë të tëra se regjisori me origjinë nga Zelanda e Re kishte investuar në një bazë në Auckland në oborrin e shtëpisë së tyre.

Burimet thonë për Herald se Waititi kishte kërkuar për një pronë të nivelit të lartë në qytet, por ai nuk ishte i interesuar për periferitë tipike blu, si Remuera ose Herne Bay.

Shtëpia trekatëshe 336 metra katrorë me katër dhoma gjumi dhe katër banjo në majë shkëmbi ndodhet në një seksion 620 metra katrorë dhe ka kuvertën e gjerë me pamje nga Waitematā në Gadishullin Te Atatū dhe Hobsonville Point.

Shtëpia është ndërtuar në vitet 1990 dhe është rinovuar gjerësisht shtatë vjet më parë. Rinovimi përfshinte një pishinë, kuzhinë dhe banjo të reja dhe një studio të pavarur mbi garazhin, e cila ruan pjesën e përparme të pronës.

Nën kuvertën e pishinës është një lëndinë e gjerë e mbështjellë me pemë të pjekura pōhutukawa dhe vendbanimi privat ka të drejta bregore dhe një shteg për në plazh.

Agjenti i Ray White, Derek von Sturmer, i cili ndërmjetësoi shitjen, nuk e konfirmoi blerësin dhe agjenti i Waititit, Gail Cowen nuk donte të komentonte.

Besohet se është shtëpia e parë në Auckland që ka blerë regjisori 48-vjeçar, i lindur në Wellington, fitues i çmimit “Oscar”.

Regjisori i filmave “Thor: Ragnarok” dhe “Jojo Rabbit” ka punuar më shumë në Auckland.

Shtëpia e tij e re nuk është shumë larg vendit ku ai filmoi sezonin e dytë të serialit të tij, “Our Flag Means Death” në Studion “Film Kumeu”.

 

Waititi, i cili u martua me yllin shqiptar të muzikës pop, Rita Ora në Los Angeles në gusht të vitit të kaluar, ka një stil jetese luksi, dhe çifti udhëtojnë vazhdimisht midis Australisë, ShBA-së, Mbretërisë së Bashkuar dhe Evropës.

Me afërsi të argëtimit me ujë në plazh, Parkun Coyle dhe kopshtin zoologjik të Auckland, kuptohet se baza e qytetit do të jetë shtëpia e përsosur për të kaluar kohën e tij me vajzat Te Hinekahu dhe Matewa Kiritapu, të cilat ai i ka nga martesa e parë me ish-bashkëshorten dhe regjisoren Chelsea Winstanley. .

Në anë tjetër, Rita Ora, 32 vjeçe, ka një shtëpi simpatike në stilin viktorian në lagjen “Primrose Hill” të Londrës Veriore.

 

Tetorin e kaluar ajo u bëri fansave një turne në shtëpinë e saj në vlerë prej 7.5 milionë funte, duke treguar brendësinë elegante në një video për Architectural Digest.

Muajin e kaluar Waititi shfaqi premierë filmin e tij “Next Goal Wins” në Festivalin e Filmit në Toronto.

Javën e kaluar, Waititi dhe Ora ndoqën nga afër një nha koncertet e turneut të Madonnas, “The Celebration Tour” në “The O2 Arena”, në Londër. /Telegrafi/