Beyonce dhe Jay-Z blejnë shtëpinë më të shtrenjtë ndonjëherë në Kaliforni që iu kushtoi mbi 184 milionë euro – Telegrafi

Beyonce dhe Jay-Z kanë bërë një blerje historike të pasurive të paluajtshme dhe kanë thyer rekordet e mëparshme të çmimeve të shtëpive në Kaliforni gjatë procesit.

Këngëtarja e “Crazy in Love”, 41 vjeç dhe manjati i hip-hopit, 53 vjeç, blenë një mega-rezidencë luksoze në Malibu për 200 milionë dollarë (184.7 milionë euro), duke e bërë atë shtëpinë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në shtetin e Kalifornisë, sipas TMZ.

Çifti i fuqishëm – i cili gjithashtu zotëron një rezidencë në lagjen luksoze Bel Air – mori rekordin nga fqinji i tyre i ri, kapitalisti i sipërmarrjeve Marc Andreessen, i cili bleu shtëpinë e tij ngjitur për një vlerë marramendëse prej 177 milionë dollarësh (163.5 milionë) në 2021.

Blerja e kompleksit prej 30,000 metrash katrorë është gjithashtu marrëveshja e dytë më e shtrenjtë e pasurive të paluajtshme në vend, menjëherë pas një apartamenti prej 238 milionë dollarësh (219.8 milionë euro) në Central Park South në New York, blerë nga gjiganti i fondit mbrojtës Ken Griffin në 2019, shkruan DailyMail.

Sapo Beyonce të përfundojë turneun e saj botëror “Renaissance”, ajo do të jetë në gjendje të kthehet në shtëpinë e saj të re luksoze, e vendosur në një sipërfaqe prej 8 hektarësh që shikon nga Oqeani Paqësor në zonën e Paradise Cove, e quajtur gjithashtu ‘Renditja e miliarderëve’.

Pavarësisht se pagoi çmimin e bollshëm, dyshja – të cilët kanë tre fëmijë: vajzën Blue, 11 vjeç dhe binjakët pesëvjeçarë Rumi dhe Sir – në fakt arritën një marrëveshje për shtëpinë, e cila fillimisht u rendit për 295 milionë dollarë (272.5 milionë euro).

Komponimi në formë L përmban korridore të mëdha betoni, si dhe panele xhami nga dyshemeja deri në tavan, siç tregohet në foton e marrë nga Morley Construction.

Oborri i pasmë i gjerë krenohet me një pishinë dhe përfundon me një shkëmb që ka pamje nga plazhi.

Shtëpia, e ndërtuar me mure të larta betoni dhe që ofron shumë hapësirë, është projektuar nga arkitekti mjeshtër japonez Tadao Ando, ​​i cili po punon gjithashtu në shtëpinë e Kanye West në Malibu.

Ando është një fitues i çmimit Pritzker i njohur për strukturat e tij unike prej betoni në Azi, Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Shtëpia moderne minimale fillimisht u ndërtua dhe zotërohej nga William Bell, një koleksionist i famshëm arti, i cili e bleu pronën për 14.5 milionë dollarë (13.3 milionë euro)në vitin 2003, sipas Los Angeles Times.

Bell kaloi gati 15 vjet duke ndërtuar strukturën e betonit të shtëpisë.

Shtëpia përmban gjithashtu koleksionin e madh të artit privat të Bell-it, sipas New York Post.

Shtëpia përballë oqeanit as që doli ndonjëherë në treg dhe iu shfaq vetëm një grupi të zgjedhur blerësish sipas publikimit.

Kurt Rappaport i Westside Estate Agency thuhet se ka trajtuar marrëveshjen rekord për Beyonce dhe Jay.

Që prej martesës në vitin 2008, çifti ka investuar në një sërë blerjesh të ndryshme të pasurive të paluajtshme. /Telegrafi/