Bota e futbollit reagon pas vdekjes së Berlusconit

Vdekja e ish-kryeministrit të Italisë Silvio Berlusconit ka bërë bujë si në botën e politikës, ashtu edhe në atë të futbollit, shkruan rtv21.tv.

I lindur në vitin 1936 në Milano, Berlusconi filloi karrierën e tij duke shitur fshesa me korrent, përpara se të krijonte një kompani ndërtimi. Ai vazhdoi të bëhej një nga njerëzit më të pasur të Italisë, duke e bërë pasurinë e tij përmes kanaleve të tij televizive dhe duke fituar njohje ndërkombëtare si pronar i klubit legjendar të futbollit AC Milan përpara se të hynte në politikë.

AC Milan ka shprehur ngushëllime për vdekjen e ish-pronarit, duke e quajtur ish-presidentin e tyre “të paharrueshëm”.

Në një postim në Twitter, Milan shkroi: “Nesër do të ëndërrojmë për ambicie të reja, do të krijojmë sfida të reja dhe do të kërkojmë fitore të reja. E cila do të përfaqësojë të mirën, të fortën dhe të vërtetën që qëndron brenda nesh, në të gjithë ne që ndamë këtë aventurë të lidhjes së jetës sonë me një ëndërr të quajtur Milano. Faleminderit zoti President. Gjithmonë me ne”.

AC Monza, skuadra e futbollit në divizionin më të lartë të Italisë në pronësi të Silvio Berlusconit që nga viti 2018, po ashtu ka shprehur pikëllimin për vdekjen e miliarderit, duke shkruar: “Përgjithmonë me ne. Adriano Galliani dhe gjithë AC Monza vajtojnë humbjen e Silvio Berlusconit. Një boshllëk që nuk mund të mbushet kurrë, përgjithmonë me ne. Faleminderit për gjithçka President”.

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, i cili dy herë fitoi Ligën e Kampionëve me AC Milan nën pronësinë e Berlusconit, tha se trishtimi i sotëm nuk i fshin momentet e lumtura të kaluara së bashku.

“Trishtimi i sotëm nuk i fshin momentet e lumtura të kaluara së bashku. Berlusconi ishte një burrë besnik, inteligjent, i sinqertë, i cili ishte themelor në rrugëtimin e tij si lojtar dhe trajner”, shkroi Ancelotti.

Berlusconi udhëhoqi gjigantët e Serie A mes viteve 1986 dhe 2017. Gjatë asaj kohe, klubi fitoi tetë tituj të ligës, Kupën e Italisë dhe pesë kurora të Ligës së Kampionëve. /21Media