Brokoli dhe lulelakër në kos e hudhra – shije dhe shëndet i mirë

Recetat me perimet si brokoli dhe lulelakër janë aq të shëndetshme sa duhet të përbëjnë shtyllat kryesore të një regjimi të mirë ushqimor.

Konsumi i tyre  rregullt dhe i vazhdueshëm ndihmon në eliminimin ose neutralizimin e qelizave kancerogjene.

Ekspertët, të cilueve u referohet AgroWeb.org pohojnë se ngrënia e të paktën 5 racioneve perime të tilla në javë është një hap domethënës në luftën kundër radikaleve të lira.

Këto perime mund t’i konsumoni rregullisht falë recetave të ndryshme, një prej të cilave e gjeni këtu në këtë artikull të AgroWeb.org

Brokoli me Lulelakra dhe Kos

Përbërësit

  • Gjysma e një lulelakre
  • 300 gramë brokoli,
  • 2 filxhanë çaji me kos,
  • 2 thelbinj hudhër,
  • Treçerek gjelle luge me piper të kuq pluhur,
  • 3-4 lugë gjelle me vaj ulliri,
  • Kripë sipas dëshirës.

Përgatitja

Mbusheni një tenxhere me ujë dhe vendoseni në zjarr.

Pasi uji të ketë marrë vali shtoni tufëzat e lulelakrës dhe më pas të brokolit.

Ziejini për 5-7 minuta dhe më pas kullojini dhe futini në një tas me ujë të ftohtë që procesi i zierjes së tyre të ndalojë.

Merrni një tas qelqi dhe hidhni thelbinjtë e grirë të hudhrës.

Shtoni kripë dhe shtypini me lugë.

Më pas shtoni kosin dhe përziejeni me hudhrën.

Salcën hidheni mbi tufëzat e brokolit dhe lulelakrës.

Në një tigan hidhni vajin e ullirit dhe me të kavërdisni specin e kuq pluhur për rreth 30 sekonda.

Më pas hidheni atë mbi pjatën e brokolit dhe lulelakrës dhe shijojeni.

Të dyja perimet janë shumë të pasura me vitaminë C

Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme jo vetëm për imunitetin por edhe pakësimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Një racion me brokoli përmban 81 miligramë vitaminë ndërsa i njëjti racion me lulelakër ofron 51 miigramë.

Burrat dhe gratë kanë nevojë për 90 dhe 75 miligramë vitaminë C në ditë.

Ngrënia e vazhdueshme e dy perimeve e ushqen organizmin me më shumë vitaminë K e cila luan një rol thelbësor në shëndetin e kockave dhe të gjakut.

Një racion me lulelakër ofron 16.6 miligramë vitraminë K ndërsa e njëjta sasi e brokolit ofron 92.5 mikrogramë./AgroWeb.org