22.8 C
Skopje
Home Opinione

Kush do t’i kujtojë tmerret e Ukrainës?

Linda Kinstler, autorja e “Eja në këtë gjykatë dhe qaj: Si përfundon Holokausti”, përmes një kolume, të publikuar në The New York Times, na...

Tri mesazhet e Kancelarit në Ballkan!

DITMIR BUSHATI Mesazhi i parë ka të bëjë me simbolikën, e cila në politikë të jashtme reflekton veprimin politik. Përzgjedhja e Kosovës, shtetit më të...

ZIGZAG: PRERJA

Mbaj mend, si sot: sa herë që frynte era, një degë e madhe dardhe, puthitej si me zor për kulmin e shtëpisë duke lëshuar...

Çmimi i luftës së Putinit në Ukrainë

Ndërsa pushtimi i pamëshirshëm vazhdon, Vladimir Putin po përpiqet të marrë në kontroll Ukrainën duke shkatërruar qytetet e saj. Çdo ditë, njerëzit zgjohen me...

Analizë nga BBC: A mund të shohim një luftë të plotë mes Rusisë dhe NATO-s?

BBC ka publikuar një analizë lidhur me çështjen e probabilitetit që në të ardhmen të ketë konflikt mes Rusisë dhe NATO-s. Nuk është e pamundur,...

Kriptomonedhat/ BSH: Studim për ato që mund të kenë më mundësi përdorimi

Monedhat dixhitale dhe kriptomonedhat po fitojnë një peshë në rritje në tregjet financiare dhe rrjedhimisht po tërheqin edhe vëmendjen e institucioneve monetare. Disa studiues...
LAJMET E FUNDIT

Sërish zgjedhje në Tërnovc, shqiptarët luftojnë për një vend në Kuvendin e Serbisë

Të enjten e 30 qershorit, banorët e fshatit Tërnovc i Madh për herë të pestë do t’i drejtohen kutive të votimit. Kryetari i Partisë për...

Ekipi nga Kosova XTEAM kualifikohet në ligën ESEA Avanced CS:GO

Pas tre muajsh me ndeshje të shumta në ligën ESEA Main, ekipi nga Kosova XTEAM ka siguruar pjesëmarrjen në sezonin e 42-të të ligës...

Akuzohet ngasësi i dyshuar i kamionit me viktima në Teksas

Ngasësi i dyshuar i kamionit të braktisur në Teksas, me dhjetëra trupa të vdekur brenda, është akuzuar për kontrabandim migrantësh, që ka çuar në...

Gjobë 9.7 milionë dollarë për Samsung Australia për pretendime të rreme për telefonat rezistentë ndaj ujit

Në një raport të Reuters u zbulua se Samsung pranoi se kishte mashtruar blerësit në lidhje me vlerësimet e rezistencës ndaj ujit të disa...