Cristiano Ronaldo “bie” në rikthimin e tij te Al Nassr… ndaj një Al Hilali që nuk dorëzohet as në ‘miqësoren’ e Kupës së Ryadit…

Al Hilal është i pathyeshëm. Në ligën saudite, ku është lider i qartë, por edhe në miqësore, siç ishte kjo për Kupën e Ryadit. Skuadra e Jorge Jesus nuk i la Al Nassr-it asnjë opsion në rikthimin e Cristiano Ronaldos pas dëmtimit.

Al Nassr, i cili sapo kishte fituar 6-0 kundër Inter Miami të Messit pa portugezin, humbi 0-2 kundër rivalëve të tyre të Al Hilal. Kjo vetëm gjashtë ditë para rikthimit të Champions League aziatike, pak para rikthimit të ligës saudite.

Ishte një shfaqje audiovizive që filloi me diçka shumë ‘të rastësishme’: Undertaker (The Undertaker, mundës historik i WWE) ishte mjeshtri i ceremonive. Edhe Cristiano Ronaldo mbeti i mahnitur. Por më pas ishte Al Hilal ai që ‘varrosi’ Al Nassr.

Milinkovic-Savic shënoi 0-1 me një gjuajtje nga përpara, ndërkohë që Al Dawsari bëri 0-2 me një top të bukur. Sulmuesi saudit, tashmë i rikthyer pas eliminimit në Kupën e Azisë 2023, bëri një paraqitje në fushën e blertë.

Megjithatë, pjesa e dytë ishte shumë më e qetë. Pa gola dhe pak shanse. Al Hilal hoqi këmbën nga gazi, por mbajti kontrollin e ndeshjes. Ata e mbyllin këtë sezon të Riadit ‘të kyçur në prizë’ përballë shtrirjes së fundit të kursit. Cristiano Ronaldo, tashmë i rikuperuar, luajti 90 minutat.