Deri të mërkurën në Maqedoni nxehtë, temperatura do të arrijë deri në 39 gradë

Nën ndikimin e një mase të ngrohtë ajri, moti do të jetë shumë i nxehtë në ditët në vijim. Temperatura ditore në pjesën më të madhe të vendit do të kalojë 35 gradë, njofton DPHM.
Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 13 deri në 24, ndërsa maksimalet e ditës do të arrijnë në 39 gradë.

Nesër do të ketë dukuri të izoluar me reshje të dendura shiu dhe bubullima kryesisht në pjesët perëndimore pasdite dhe të shtunën nga mesi i ditës. Të dielën dhe të hënën, sidomos përgjatë Vardarit do të ketë erë veriore.