Formacioni i ri i Real Madridit duket gjithnjë e më i mundshëm pasi Mbappe mbetet në horizont

Real Madridi ende nuk ka sjellë një ‘9-sh’ të ri pas ardhjes së Joselu Mato. Megjithatë, me Karim Benzema në Arabinë Saudite, vija e tyre e parë vazhdon të duket çuditërisht pa opsione dhe kjo do të thotë që Carlo Ancelotti mund të detyrohet të improvizojë metodat e tij sezonin e ardhshëm.

Los Blancos kanë luajtur pothuajse gjithmonë rreshtimin 4-3-3 ndërsa Ancelotti ka qenë në krye, por me Joselun që nuk ka gjasa të jetë titullari i tyre i rregullt në ndeshjet e mëdha, është raportuar se italiani po punon për një 4-4-2 të ri, formacion me një mesfushë diamant.

Sigurisht që pyetja e madhe është nëse Los Blancos do të sjellin përfundimisht Kylian Mbappe këtë verë, gjë që do të ndryshonte tërësisht ekuacionin.

Megjithatë, nëse gjërat mbeten ashtu siç janë, Ancelotti po planifikon të përdorë nënshkrimin e tyre, Jude Bellingham, në fundin e mprehtë të atij diamanti, në mënyrë që të formojë një version të treshes së parë me Rodrygo Goes dhe Vinicius Junior në sulm sezonin e ardhshëm.

Sipas mediumi Relevo, Ancelotti ka bërë shumë praktikë në stërvitje dhe se Bellingham po lidhet mirë me Brahim Diaz, duke zëvendësuar Rodrygo në këtë rast. Vinicius atëherë do të kishte liri të plotë për të lëvizur më tej majtas në pozitën e tij tradicionale pranë vijës së kontaktit.

Tingëllon si një kombinim vdekjeprurës në fazën e sulmit, por Ancelotti do të duhet të mbështetet tek Bellingham dhe Rodrygo që do të rrisin prodhimin e tyre përpara portës dhe do të shkojnë në fund të lëvizjeve.
Benzema shënoi më shumë se 30 gola për Real Madridin sezonin e kaluar, dhe edhe nëse ndikimi i tij zvogëlohej, vetë prania e tij ishte një kërcënim për mbrojtjet për t’u marrë në konsideratë. /Telegrafi/