Grubi: Kërkesa e Mickoskit për qeveri mono-etnike dëshmoi se ai ka frikë nga shqiptarët dhe BDI

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi i ftuar në emisionin “Studio 10” në Tv 24 tha se po përcjellin anketat e realizuar së fundmi ku BDI po kryeson në të gjitha prej tyre si partia më e pëlqyer.

Ai poashtu tha se kërkesa e Mickoskit për qeveri monoetnike, shprej frikën që ai ka nga shqiptarët dhe BDI.

“Po shohim anketa dhe po analizojmë situatën aktuale politike në vend. Shohim se Mickoski nuk ka një besueshmëri të mirë tek votuesit e VMRO-së, përderisa del tjetër kush si më i besuar. Me 6 qershor ishim dëshmitarë të një deklarate të dhënë nga Mickoski i cili me gojë të tilë pranoi se nuk e ka fort problem futjen e bullgarëve në kushtetutë por i pengojnë shqiptarët në qeveri, I pengon BDI-ja. Normalisht, ne jemi pro që vendi të jetë në BE dhe nëse kjo qenka pëengesë për VMRO-në ne largohemi, largohen të gjitha partite shqiptare, Hajde urdhëroni, të shohim se çfarë mund të bëni”, deklaroi Grubi.