Inzaghi nuk fshihet qysh në start: Interi ka synim madhor titullin, gjithçka për yllin e dytë…

Synohet titulli dhe ylli i dytë. Me imperativin për të dalë mirë edhe në Ligën e Kampionëve, nëse tregu i transferimeve i jep atij një Inter konkurrues, siç premtuan Zhang dhe drejtuesit zikaltër. Simone Inzaghi e nisi sezonin e ri me konferencën klasike për shtyp, në të cilën iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve. Trajneri dukej i karikuar, pavarësisht rinovimit të kontratës, e cila ende nuk ka ardhur.

Objektivi i parë është trengjyrëshi dhe trajneri nga Piacenza nuk e fshehu: “Ka shumë dëshirë. Kemi kaluar një sezon me 57 ndeshje, një sezon të gjatë dhe intensiv, madje emocionues. Një sezon i përbërë nga trofe, fitore. Tani na pret një vit tjetër sportiv intensiv, i cili shpresojmë të jetë plot kënaqësi për ne dhe për fansat tanë, që tashmë i kanë blerë abonetë e sezonit.

Titulli i Serie A? Fitorja është në ADN-në e Interit, ‘scudetto’ është qëllimi i madh, si për të gjitha skuadrat që marrin pjesë. Ne jemi Interi dhe e dimë që kemi detyrim për të fituar titullin, që do të thotë një yll i dytë. Do të përpiqemi me të gjitha forcat tona. Nuk po flas për favoritët, duam të bëjmë mirë dhe t’iu japim tifozëve tanë kënaqësinë e yllit të dytë.

Shpresoj që këtë sezon t’i kemi të gjithë në dispozicion, jo si sezonin e kaluar kur na mungonin Brozovic dhe Lukaku në fazën e parë. Do të duhet ta fillojmë mirë, më mirë se sezonin e kaluar. Nuk e shikoj kalendarin; dy muajt e fundit të sezonit të kaluar duhet të ishin më të vështirët në letër, por humbëm vetëm në Napoli… Në letër, kalendari i këtij sezoni duket më i lehtë, por do të jetë i vështirë ndaj të gjithëve”.

Disa fjalë edhe për Ligën e Kampionëve: “Nuk ishte gjithë ajo distancë që thanë njerëzit me Manchester City, në finale. Në Stamboll e demonstruam veten duke sfiduar skuadrën më të fortë në Evropë. Ne kemi punuar shumë në dy vitet e fundit dhe e kemi mbyllur hendekun në Champions League, që kishte ekzistuar në dhjetë vitet e fundit.

Të konfirmojmë veten në Evropë do të jetë shumë e vështirë, por duam të bëjmë mirë. Çfarë zgjedh midis fitimit të titullit në Serie A dhe riluajtjes së finales së Ligës së Kampionëve? Pyetje e vështirë. Pas finales së Stambollit i përqafova lojtarët tanë një nga një, sepse na dhanë një natë të paharrueshme”.

Inzaghi foli edhe për merkaton dhe Lukakun: “Për sa i përket tregut, jam plotësisht dakord me presidentin dhe menaxhmentin. Siç tha Marotta, është normale që tregu nuk është i lehtë, por nënshkrimet kanë qenë të rëndësishme. Thuram dhe Frattesi janë lojtarë ndërkombëtarë, Bisseck luajti Kampionatin Evropian U-21. Dhe pastaj është kthimi i Di Gennaro.

Lukaku është lojtar i një ekipi tjetër tashmë dhe është e drejtë të mos flasim për këtë. Kam luftuar shumë për ta rikthyer këtu vitin e kaluar dhe do të doja ta bëja përsëri. Këtë vit do të shohim nëse do të jetë e mundur.

E dimë se çfarë përfaqëson Lukaku, çfarë bëri në gjysmën e dytë të kampionatit, kur u rikuperua nga lëndimi i tij. Ai na dha një dorë të madhe. Shumë gjëra do të ndryshojnë tani, deri më 1 shtator gjithçka mund të ndodhë. Tregu i hapur nuk i ndihmon trajnerët, por tashmë jemi mësuar me të”.

Më pas për lamtumirën e Brozovicit: “Do të bëja një fjalim të përgjithshëm për djemtë, që nuk janë më këtu dhe që bënë historinë e Interit, nga Handanovic te Bellanova, duke kaluar nga D’Ambrosio, Dzeko, Gagliardini, Brozovic, Skriniar… Ne kemi humbur lojtarë të rëndësishëm, që kanë bërë mirë, por do të vijnë të tjerë që do të duhet të bëjnë po aq mirë.

E dimë që kemi disa “gropa” për të mbushur në treg; do të bëjmë një skuadër me 20 lojtarë, plus 3 portierë. Na mungon një mesfushor, një krah i djathtë në mbrojtje. Calhanoglu do të luajë si ‘regjisor’, Darmian do të luajë në krahun e djathtë dhe më pas do të duhet të blejmë një sulmues tjetër.

Frattesi dhe Barella mund të luajnë së bashku, e demonstruan këtë edhe në skuadrën kombëtare. Thuram është një sulmues i rëndësishëm, me strukturë të shkëlqyer fizike. Ai kthehet nga një Botëror me 5 ndeshje dhe është element me vlerë absolute”.

Për sakrifikimin e mundshëm të portierit kamerunas për të mbajtur Lukakun, Inzaghi mbeti i paqartë: “Onana do të jetë në mesin e skuadrës për kampin stërvitor të nesërm. Skuadrat italiane duhet të shesin para se të blejnë.

Pronarët më kanë siguruar se do të kemi një Inter konkurrues dhe që nga takimi para festave kam luftuar që kjo të ndodhë. Kemi bërë dy goditje të zgjuara deri më tani dhe shpresoj se do të jetë e mundur të vazhdojmë kështu”.

Për Milinkovic-Savic, që ka zgjedhur Arabinë Saudite, trajneri zikaltër tha: “Unë e kam trajnuar atë, është një lojtar i madh. Ai është ende i ri dhe do të ketë kohë të kthehet në Evropë”. Kapitulli i rinovimit të kontratës së tij: “Klubi i di mendimet e mia, sepse kemi folur për këtë. Unë jam i interesuar të luaj, i kam thënë mendimet e mia për këtë. Presidenti i di të gjitha gjërat, tani fokusohem te puna”.

Inzaghi është trajneri i parë që nga epoka e Mancinit (2004-2008) që fillon sezonin e tij të tretë radhazi në pankinën zikaltër: “Është një krenari e madhe të jem këtu për të tretin vit radhazi. Kjo do të thotë që stafi im dhe unë e merituam në fushë. Falënderoj klubin. Kemi shumë sfida përpara nesh, duam të vazhdojmë kështu. Kemi shumë vetëbesim pas finales në Stamboll”.