Kjo rrallë shihet: Dallgët e mëdha përmbysën muret e famshme në Dubrovnik

I gjithë Deti Adriatik është në gatishmëri, shira të dendur po vijnë në kontinent: “Përgatituni për bubullima, përmbytje dhe erëra stuhi!”

Stuhia që goditi dje zonën e Dubrovnikut ishte aq intensive sa valët e larta u rrotulluan fjalë për fjalë mbi muret.

Një video e dallgëve të mëdha u shfaq në rrjetet sociale. Fatmirësisht DHMZ paralajmëron mot më të qetë.

Në mbrëmje nga perëndimi reshjet do të pushojnë dhe vranësitë do të ulen. Më shumë diell do të jetë në zonat perëndimore, por ka mundësi për reshje të shiut lokal. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë jugperëndimore dhe jugore, fillimisht në Dalmaci dhe me stuhi jugore.

Nga pasditja era kudo do të dobësohet. Temperatura më e lartë ditore e ajrit është kryesisht nga 17 deri në 22 °C, pak më e ulët në zonat malore, shkruan DHMZ, raportojnë mediat kroate.