LSDM dhe të gjitha partitë shqiptare do të bashkohen kundër VMRO-së/ Strategjia e re e Qeverisë

Sipas matematikës së Qeverisë, ky kombinim do të siguronte mbi 70 mandate parlamentare, pra në rastin më të keq koalicioni do të kishte 72 dhe në rastin më të mirë 78 deputetë dhe një fitore të sigurt për kandidatin me konsensus për kreun e shtetit.

Qeveria po punon intensivisht për realizimin e idesë së bashkimit në të ashtuquajturat Fronti europian, por në të njëjtën kohë një strategji tjetër paralele me “frontin” dhe për të fituar zgjedhjet, për të penguar VMRO-DPMNE-në opozitare që të gjejë veten në pozitë për të formuar qeverinë e re, informoi një zyrtar për “Sloboden Pechat”.

Skema që tani është në lojë dhe për të cilën kërkohet mbështetja dhe ndihma si nga partitë në pushtet në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri është që partnerët aktualë të qeverisë në zgjedhje të paraqiten në dy blloqe – ata si një bllok dhe bashkohet njera shqiptare me tjetrën, opozita e udhëhequr nga Izet Mexhiti, Bilal Kasami dhe Afrim Gashi dhe si koalicion paszgjedhor të formojmë një qeveri të përbashkët ose thënë ndryshe VMRO-DPMNE dhe të fitojmë zgjedhjet që të mos ketë parti shqiptare që do të formonte qeveri me partinë e Hristijan Mickoskit.

Prandaj, sipas bashkëbiseduesit tonë, takimi partiak i LSDM-së me Vetëvendosjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Prishtinë nuk ka qenë aspak i rastësishëm, aq më tepër që ka ndodhur në periudhën parazgjedhore, edhe pse sipas njoftimeve zyrtare nga të dyja palët, takimi ishte në nivel të partive simotra.

Pasi formimi i Frontit Evropian u vonua dhe u bë i pasigurt, siç ishte konceptuar fillimisht nga kryeministri dhe lideri i LSDM-së Dimitar Kovaçevski dhe nga lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, të gjithë partnerët e qeverisë në listat e përbashkëta duhet të paraqiten në zgjedhjet parlamentare dhe të shkojnë me kandidat konsensus për kryetar të shtetit, tani strategjia e re që po punon paralelisht qeveria është koalicion, performancë e përbashkët zgjedhore e BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët dhe koalicion mes LSDM-së dhe opozitës Bashkimi Evropian për Ndryshim. Pas zgjedhjeve do të pasonte koalicion mes BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët me LSDM-në dhe PSP-në. Plani bazohet në idenë që asnjë parti e shqiptarëve të mos dalë me kandidatin e vet për president, por që në raundin e parë zgjedhor të mbështesë kandidatin e LSDM-së.

Sipas matematikës së qeverisë, ky kombinim do të siguronte mbi 70 mandate parlamentare, pra në rastin më të keq koalicioni do të kishte 72 dhe në rastin më të mirë 78 deputetë dhe një fitore të sigurt për kandidatin me konsensus për kreun e shtetit. Përveç faktit se një aleancë e tillë do të siguronte pothuajse dy të tretat e shumicës së nevojshme për amendamentet kushtetuese (mund t’u mungojnë tre deputetë), një koalicion i tillë do ta linte VMRO-DPMNE-në pa një partner shqiptar, pasi të gjitha partitë parlamentare shqiptare do të ishin me LSDM-në. Le të supozojmë se Bashkimi Evropian për Ndryshim do të shkonte në koalicion me LSDM-në – Kasami doli në listat e përbashkëta me socialdemokratët në zgjedhjet e fundit parlamentare – pyetja është se a do ta bindin që të bëjë koalicion me BDI-në pas zgjedhjeve. Sipas zyrtarit, pikërisht për këtë është zhvilluar takimi në Kosovë mes Sekretarit për Bashkëpunim Ndërkombëtar Bojan Mariçiq dhe sekretarit të përgjithshëm të LSDM-së Mile Zeçeviq dhe përfaqësuesve të Vetëvendosjes.

Dyshohet se zyrtarët e LSDM-së kërkuan nga Vetëvendosje që të përmbahet nga përkrahja parazgjedhore e opozitës dhe nëse mund të bindin Mexhitin, Kasamin dhe Gashin për koalicion parazgjedhor me LSDM-në. Në të gjithë operacionin dyshohet se është përfshirë edhe ish-kryeministri Zoran Zaev, i cili në vitin 2019 arriti të bëjë koalicionin e parë parazgjedhor me Besën.

Megjithatë, është e paqartë se cili do të jetë epilogu i kësaj strategjie paralele zgjedhore, sepse treshja Mexhiti, Kasami dhe Gashi së bashku me Bekim Qokun, këshilltarin strugan të Kurtit dhe nën shoqërinë e kreut të Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari së fundi ka pasur një takim me kryeministrin e Kosovës, por ata nuk e kanë bindur Taravarin që të dalë me opozitën në zgjedhje.

 

LSDM zyrtarisht njoftoi se në takimin me Sekretarin e Përgjithshëm të Vetëvendosjes, Alim Rama dhe Sekretarin për Bashkëpunim Ndërkombëtar, Hajrula Çeku, është biseduar për bashkëpunimin e mëtutjeshëm rajonal dhe dialogun ndërmjet dy palëve, si shtylla kyçe për stabilitetin dhe të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor.

“Në mënyrë reciproke u theksua përkushtimi për thellimin e bashkëpunimit mes partive në kuadër të PES, pasi Vetëvendosja u bë anëtare e asociuar e Partisë së Socialistëve Evropianë, por edhe mes të rinjve politikë. Bashkërisht u konfirmua se vlerat evropiane dhe dialogu për të gjitha çështjet janë jashtëzakonisht të rëndësishme për shtetet në të gjithë rajonin dhe palët progresive duhet të kontribuojnë në forcimin e bashkëpunimit rajonal dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor”, tha LSDM.

Vetëvendosje njoftoi në Facebook se në takimin miqësor u diskutua për zhvillimet politike në të dyja vendet dhe në rajon.

“U theksua rëndësia e bashkëpunimit mes dy subjekteve tona, të cilat janë edhe anëtarë të përbashkët të platformave të ndryshme socialdemokrate në mbarë botën. Takimin e përfunduam me biseda për ngjarjet e ardhshme në të cilat do të jemi bashkë dhe hapa të tjerë për thellimin e bashkëpunimit, gjithmonë në dritën e socialdemokracisë”, tha Vetvendosje.

Dhe komenti nga BDI ishte se takimi i dy partive të majta, por partia theksoi se për takimin e kanë ditur edhe më herët. Ahmeti së fundmi në një intervistë për televizionin shqiptar ka thënë se kryeministri Kurti ndërhyn në skenën politike të shqiptarëve në Maqedoni dhe se nuk është hera e parë.

Taravari, pas takimit me Kurtin, është sot me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Partia informon se Taravari vazhdon konsultimet para pozicionimit të Aleancës për Shqiptarët në zgjedhjet e ardhshme. Takimi i Taravarit me Ramën do të pasohet me konsultime të kryesisë së Aleancës përpara se Kuvendi Qendror të vendosë se si do të ecë partia në zgjedhje. Sipas anketës së brendshme partiake, 90 për qind e anëtarëve janë për një performancë të pavarur apo për koalicion me BDI-në. Partia informon se nëse shkojnë me opozitën shqiptare, atëherë do të ketë dy aleanca, pra partia do të ndahet.

Krerët e Aleancës Evropiane për Ndryshim, Gashi, Kasami dhe Mexhiti, së bashku me Qokun, po vizitojnë SHBA-të dhe tashmë janë takuar me senatorin Joni Ernst – Bashkëkryetar i Grupit të Çështjeve Shqiptare të Senatit Amerikan dhe Kryetar i Politikës së Senatit Republikan. Komiteti. GJED njoftoi se, duke konfirmuar partneritetin strategjik me SHBA-të, në takim shprehën qëndrimin e qartë se shqiptarët mbeten të përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me SHBA-në dhe BE-në, si opsioni i vetëm që garanton paqen dhe stabilitetin në rajon. Drejtuesit e Bashkimit Evropian e siguruan senatorin Ernst se “ky koalicion do të jetë faktori më serioz dhe i vetmi që do të mundësojë integrimin e vendit në BE, i cili do të ndryshojë status quo-në e instaluar në njëzet vitet e fundit”.