Madonna në kujdes intensiv, Pop Diva shtyn turneun botëror

Madonna ka shtyrë turneun e saj botëror pasi u dërgua në njësinë e kujdesit intensiv të një spitali (ICU) me një infeksion të rëndë bakterial.

Sipas menaxherit të saj, infeksioni i yllit botëror të popit ishte “serioz” dhe çoi në “një qëndrim disaditor në ICU”. Ai shtoi se pritet një shërim i plotë.

Në një deklaratë, Guy Oseary tha se shëndeti i Madonna-s po përmirësohet, por ajo është ende nën kujdesin mjekësor.

Madonna, 64 vjeçe, pritej të niste turneun e saj muajin e ardhshëm.

Ajo besohet se po trajtohet në një spital në New York City, raportojnë mediat amerikane.

Ikona e pop-it synoi të festonte 40-vjetorin e këngës së saj të famshme, Holiday, duke nisur turneun e saj të parë të hiteve më të mira ndonjëherë.

E quajtur Turneu Celebration, ky do të ishte kthimi i këngëtares në arena dhe stadiume pas shfaqjeve të saj eksperimentale, të bazuara në teatër Madame X në 2019 dhe 2020.

Disa nga ato shfaqje u anuluan për shkak të lëndimeve të gjurit dhe ijeve të yllit.

Turneu i fundit i Madonna-s do të fillonte në Vankuver, Kanada, më 15 korrik dhe do të përfundonte më 30 janar në Mexico City.

Por menaxheri i kantautorit tha se Madonna zhvilloi një “infeksion serioz bakterial” të shtunën më 24 qershor dhe të gjitha angazhimet do të duhej të ndërpriteshin si rezultat.

Ajo do të fillonte pjesën e Britanisë së Madhe dhe Evropës të turneut të saj më 14 tetor, e planifikuar të fillonte dhe të përfundonte në O2 Arena të Londrës.