Mot me vranësira të ndryshueshme dhe jostabil, lokalisht mot i keq me reshje përmbytëse

Moti sot do të jetë i ndryshueshëm i vranët dhe i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Lokalisht do të jetë në formë stuhie me reshje më të dendura shiu në një kohë të shkurtër (mbi 25 litra për metër katror), erë e fortë dhe dukuri e izoluar breshëri.

Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 12 deri në 17, ndërsa maksimalja do të arrijë nga 21 deri në 27 gradë.

Në Shkup do të mbajë mot i ndryshueshëm i vranët dhe i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme shiu dhe bubullimë, sidomos pasdite kur në pjesë të luginës do të ketë kushte për stuhi afatshkurtër me erë të fortë dhe paraqitje të breshërit. Temperatura minimale do të zbresë deri në 16, ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 24 gradë.

Nën ndikimin e aktivitetit ciklon, mot i ndryshueshëm i vranët dhe i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima do të mbajë deri në fund të kësaj jave, ndërsa në disa vende do të reshin sasi të mëdha të sedimentit ujor (mbi 25 litra për metër katror në 24 orë).

Sipas parashikimit të DPHM-së, deri të premten në vend proceset do të jenë më intensive në formë stuhie me reshje të dendura shiu, shkarkime elektrike, erë të fortë (mbi 60 kilometra në orë) dhe paraqitje të izoluar të breshërit.