Netanyahu planifikon sulm të ashpër në jug të Gazës, SHBA kundër planit të Izraelit: Do të shkaktohej katastrofë humanitare

Ushtria izraelite planifikon të bombardojë sot Rafah, pjesën jugore të Rripit të Gazës , ku janë strehuar më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur nga lufta, në sfondin e frikës se do të shkaktohet një “katastrofë” humanitare. Kështu u shpreh aleati kryesor i Izraelit, qeveria amerikane, duke e quajtur operacionin hakmarrës kundër Hamasit “të tepruar”.

Dhjetëra raketa u hodhën gjatë natës nga Libani në veri të Izraelit, pasi një sulm izraelit kishte në shënjestër një zyrtar ushtarak të lëvizjes libaneze Hezbollah, ndërsa SHBA njoftoi dje se kishte kryer bombardime kundër rebelëve Houthi në Jemen. Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i cili përfundoi një turne në rajon dje për të inkurajuar një armëpushim, i kërkoi Izraelit të “mbrojë” civilët në operacionet e tij në Rripin e Gazës, duke përfshirë ato në Rafah.

Pas operacioneve tokësore në qytetin e Gazës dhe më pas në Khan Younis, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu urdhëroi ushtrinë e tij të përgatitej për një sulm në Rafah, në skajin jugor të enklavës së vogël palestineze, në kufirin e mbyllur me Egjiptin, ku ata janë të izoluar 1.3 milionë palestinezë, shumica dërrmuese e tyre njerëz të zhvendosur nga bombardimet dhe luftimet gjatë më shumë se katër muajve të fundit. Uashingtoni paralajmëroi dje dhe paralajmëroi “katastrofë” në Rafah dhe theksoi se nuk do ta mbështeste operacionin “pa një plan serioz dhe të besueshëm” për civilët. Gjatë natës, dëshmitarët okularë raportuan bombardime të reja vdekjeprurëse në pjesët qendrore dhe jugore të Rripit të Gazës. Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze raportoi se tre fëmijë u vranë në një sulm izraelit në Rafah.

(BalkanWeb)