Pasdite dhe gjatë natës priten reshje shiu, sot më ftohtë në Maqedoninë e Veriut

Sinoptikanët për sot paralajmërojnë mot me vranësira të ndryshueshmeje dhe me reshje të kohëpaskohshme shiu, sidomos pasdite dhe gjatë orëve të natës. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi jugor. Tashmë ka nisur rënia e temperaturave. Temperatura minimale sot pritet të në interval prej 2 deri në 10, ndërsa ajo maksimalja do të arrijë nga 12 deri në 17 gradë Celsius.

Në Shkup moti do të jetë me vranësira të pjesshme me erë mesatare deri të fortë nga drejtimi juglindor. Pasdite dhe gjatë natës do të ketë reshje të herëpashershme shiu. Temperatura minimale do të ulet deri 5, ndërsa ajo maksimalja deri 15 gradë.

Nga DPHM-ja njoftojnë se nga dita e sotme nën ndikimin e valës së re të lagësht do të mbajë mot me vranësira të pjesshme me reshje të kohëpaskohshme shiu, të cilat malet më të larta do të kalojnë herë pas here në borë. Në vend të kësaj do të ketë më shumë reshje, ndërsa të shtunën do të ketë jostabilitet lokal me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima.

Sot dhe të shtunën do të fryjë erë e fortë nga drejtimi jugor dhe jugperëndimor. Në fillim të javës së ardhshme do të ketë një stabilizim të përkohshëm të motit.