Protestat në Iran pas vdekjes së 16 vjeçares të rrahur nga policia morale

Një valë e re protestash ka shpërthyer në Iran pasi u njoftua se një vajzë 16-vjeçare kishte vdekur nga plagët e marra nga policia morale. Armita Geravand u rrah brutalisht nga agjentët e policisë morale, të cilët e akuzuan atë se nuk e mbulonte fytyrën me hixhab, sipas aktivistëve.

Vdekja e saj ndodhi një vit pasi një vajzë tjetër, Mahsa Amini, u vra nga policia morale për të njëjtën arsye. Ajo ishte bërë një simbol i lëvizjes iraniane për të drejtat e grave, e cila kundërshton ligjet që detyrojnë gratë të mbulojnë flokët dhe trupin e tyre në publik.

Agjencia zyrtare e lajmeve IRNA konfirmoi se Geravand kishte vdekur më 28 tetor pasi ishte në koma për disa ditë. Ajo raportoi se kishte pësuar lëndime në kokë gjatë një aksidenti rrugor, por nuk dha detaje të tjera.

Aktivistët thanë se Geravand u sulmua nga policia morale në mbrëmjen e 1 tetorit, kur ajo po ecte me një shoqe pranë shtëpisë së saj në Teheran. Ata thanë se ajo ishte goditur me forcë në kokë me një shkop dhe ishte hedhur në tokë. Ajo është transportuar në spital, por nuk ka dhënë asnjë shenjë jete.

Aktivistët po kërkojnë një hetim të pavarur nga Komisioni i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut mbi Iranin, duke akuzuar regjimin për fshehjen e rastit dhe presionin mbi familjen e Geravandit. Ata thënë gjithashtu se televizioni shtetëror iranian ka transmetuar rrëfimet e detyruara të disa personave që pranojnë se kanë marrë pjesë në protesta antiqeveritare. (poltiko.mk)