Putin do vizitojë në Turqinë në ditët në vijim

Ankaraja ka rritur punën e saj diplomatike dhe shpreson se presidenti rus Vladimir Putin do të jetë në gjendje të vizitojë Turqinë në ditët në vijim. Kështu shkruan gazeta turke Milliyet.

Kanali televiziv turk A Haber raportoi të shtunën se liderët turq dhe rus Rexhep Tajip Erdogan dhe Vladimir Putin mund të zhvillojnë bisedime në fund të gushtit ose në fillim të shtatorit dhe nuk përjashtohet vizita e Erdoganit në Rusi. Data dhe vendi i bisedimeve të planifikuara midis presidentëve të Turqisë dhe Rusisë janë ende në diskutim, pala turke po llogarit në gusht, tha më vonë një burim nga administrata e liderit turk për RIA Novosti.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, kishte raportuar më herët se Putin dhe Erdogan kanë rënë dakord për të përcaktuar vendin dhe orën e saktë të takimit sa më shpejt të jetë e mundur. Peskov kishte shpjeguar se temat në rendin e ditës do të jenë marrëdhëniet dypalëshe, Ukraina dhe çështja e marrëveshjes për eksportin e grurit nga Deti i Zi, të cilën Moska e ka pezulluar që nga 17 korriku. Sipas Milliyet, Putin mund të vizitojë Turqinë “në ditët e ardhshme”. Kjo do të ishte vizita e parë e presidentit rus në një vend anëtar të NATO-s që nga fillimi i luftës në Ukrainë.