Rreth 2 mijë fëmijë kanë vdekur që nga nisja e konfliktit Palestinë-Izrael

Të paktën 2 000 fëmijë në Gaza kanë humbur jetën që nga nisja e luftës me Izraelin. Tashmë, agjencitë që ndodhen në terren duke u ardhur në ndihmë civilëve po bëjnë thirrje për armëpushim, pasi sipas mjekëve, nëse Izraeli bën bllokadë ndaj karburantit, shumë foshnja dhe të pacientë të tjerë në spitale mund të vdesin.

Izraeli ka intensifikuar fushatën e bombardimeve në brezin e rrethuar, ndërsa ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant deklaroi të hënën se vendi po përgatitet për një operacion mbi grupin militant Hamas që kontrollon Gazën nga “ajri, toka dhe deti”.

Udhëheqja izraelite është zotuar të zhdukë Hamasin në përgjigje të sulmeve terroriste vdekjeprurëse të 7 tetorit kur edhe u morën peng qindra qytetarë.

/abcnews.al