Rritet oferta për Messin nga Arabia Saudite, arrin përmasa ta paimagjinueshme

Barcelona po kërkon të rikthejë Lionel Messin këtë verë, por nuk do të jetë në gjendje të mbështetet në para për ta bindur atë. Sipas Jaume Roures, gara për nënshkrimin e tij është oferta më e madhe që i është bërë ndonjë futbollisti ndonjëherë.

Roures, i cili është kreu i Mediapro dhe mban të drejtat e transmetimit për La Liga ka zbuluar për Cadena SER se oferta për Messit ishte rritur.

Raportet e mëparshme kishin vendosur shifrën në rreth 400 milionë euro për një kontratë dyvjeçare, por Roures deklaroi se ata e kishin rritur ofertën e tyre me 100 milionë euro shtesë dhe do të ishin të gatshëm të paguanin aq shumë për vetëm një vit të Messit.

Pra 500 milionë euro për vetëm një vit kontratë. E paimagjinueshme.

Skuadra e Al Hilal është folur si kandidat për Messin, por ka klube të ndryshme që mund të paguajnë për të, ka thënë Roures.

Këto shifra befasuese janë të vështira për t’u menduar. Për kontekstin, Barcelona mendohet se ofron diku rreth 14 milionë euro në vit për Messin, mbi 35 herë më pak se sa Roures pretendon se Messi do të fitonte në Lindjen e Mesme.

Blaugranët nuk kishin të ngjarë të mbështeteshin kurrë në para për të bindur Messin të kthehej në vendin që ai e quajti shtëpi për dy dekada, por po aq është një ndryshim mahnitës.

I pyetur për këtë çështje në fillim të javës, Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta hodhi poshtë idenë se Messi mund të dëshironte të luante në Arabi Saudite në vend të Barcelonës.

Në fund të fundit, është një debat i kotë derisa Barcelona të marrë hapin nga La Liga për planin e saj të qëndrueshmërisë dhe të jetë në gjendje të bëjë nënshkrime edhe një herë.