Rusët kërcënuan përsëri Evropën dhe Shtetet e Bashkuara me armë bërthamore

Televizioni shtetëror rus ka paralajmëruar se Kremlini do të sulmojë Shtetet e Bashkuara me armë bërthamore nëse Ukraina e përshkallëzon luftën në një “nivel bërthamor”.

Komentatori politik rus dhe presidenti i Institutit Rus për Lindjen e Mesme, Evgeny Satanovsky, tha këtë në një videoklip që u bë shpejt viral.

Këshilltari i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko, e ndau videon në llogarinë e tij në Twitter më 12 qershor dhe video deri më tani është parë më shumë se njëqind mijë herë, raporton Newsweek.

Komentet erdhën pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të premten e kaluar se do të fillonte dërgimin e armëve bërthamore në Bjellorusi më 7 dhe 8 korrik, ditë përpara një samiti të dakorduar të NATO-s në Lituani fqinje.

“Pyetja është nëse do të ketë një fazë bërthamore apo jo? Sepse nëse gjërat vazhdojnë kështu, patjetër do të ndodhë”, tha Satanovski në televizionin shtetëror rus.

“Dhe nuk do të jetë një armë bërthamore taktike, por strategjike me të cilën do të sulmojmë Ukrainën, më besoni, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe të gjitha objektivat që duhet të jenë në qendër të vëmendjes”, shtoi ai. “Ata kanë qenë aty që nga koha e Bashkimit Sovjetik dhe ato në SHBA, në Evropë dhe vende të tjera ku janë përqendruar armët bërthamore amerikane, ku ka baza ushtarake amerikane.

“Uroj që në rrugën për në fazën bërthamore ta përfundojmë armikun pa kaluar Rubikonin.” Por nëse duhet, çfarë mund të bëjmë?”, pyeti Satanovski.

Nuk është hera e parë…

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës shkurtin e kaluar, komentatorët dhe zyrtarët rusë kanë thënë se Kremlini është gati të përdorë armë bërthamore në konflikt.

Në prill të këtij viti, ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se gjasat e përdorimit të armëve bërthamore – të cilat ai e quajti shtyllën që mban vendin të bashkuar – po rriteshin çdo ditë.

Medvedev, i cili ishte president i Putinit nga viti 2008 deri në vitin 2012 dhe tani është nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, shpesh bën kërcënime bërthamore.

“Për mendimin tim, frika nga ndryshimet klimatike nuk është asgjë në krahasim me perspektivën për të qenë në epiqendrën e një shpërthimi 5000 Kelvin, me një valë goditëse 350 metra në sekondë dhe një presion prej 3,000 kilogramë për metër katror, ​​me rrezatim depërtues, rrezatim jonizues. . dhe pulsin elektromagnetik”, tha Medvedev në fund të prillit dhe fjalët e tij u raportuan nga agjencia shtetërore ruse RIA Novosti.

“A ka ndonjë shans për këtë sot?” Fatkeqësisht po. Dhe ato po rriten çdo ditë, për arsye tashmë të njohura”, shtoi ai.

Më herët në janar, në një postim në Telegram, në të cilin shkruante për mbështetjen e NATO-s për ushtrinë ukrainase, ai tha: “Humbja e një fuqie bërthamore në një luftë konvencionale mund të jetë shkas për një luftë bërthamore”.