ShBA kërkon ekstradimin e terroristëve serbë që sulmuan Kosovën

Zëvendëspërfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara në OKB, Robert Wood, ka kërkuar që autoritetet serbe të ekstradojnë ose të ndjekin penalisht terroristët serbë që ishin pjesë e sulmit të 24 shtatorit në Banjskë, ku u plagosën 19 policë të Kosovës.

Wood ka dënuar ashpër sulmin si një akt agresioni kundër Kosovës dhe një rrezik për jetën e qytetarëve dhe trupave ndërkombëtare. Ai ka bërë thirrje që Kosova dhe Serbia të rifillojnë dialogun e ndërprerë për normalizimin e marrëdhënieve dhe të zbatojnë angazhimet e arritura.

“Vazhdojmë ta mbështesim dialogun si rruga më e mirë për pajtimin e Kosovës dhe Serbisë”, tha ai.

Ai ka pohuar se ShBA mbetet e përkushtuar për mbrojtjen e sovranitetit dhe sigurisë së Kosovës dhe se UNMIK-u nuk ka më rol në qeverisjen e vendit. Ai ka mirëpritur edhe rritjen e numrit të KFOR-it në veri për të siguruar stabilitetin.

“UNMIK-u ka kohë që e ka përmbushur misionin e tij dhe nuk ka më asnjë rol në qeverisjen e Kosovës”, përfundoi Wood. (politiko.mk)