Skandaloze! Fëmija vdiq nga droga e mbajtur nën tapetin e çerdhes…

Një kilogram fentanil u gjet nën një shtrojë gjumi në një çerdhe në New York, ku një fëmijë vdiq dhe tre të tjerë u dërguan në spital, thotë policia.

Nicholas Dominici, një, i cili kishte qenë në çerdhe për vetëm një javë, vdiq nga një mbidozë e dyshuar droge të premten.

Tre fëmijë të tjerë u shtruan në spital pasi u ekspozuan ndaj lëndës narkotike të fuqishme në qendrën e kujdesit ditor në Bronx.

Ndaj dy personave janë ngritur akuza për konspiracion droge dhe vrasje.

Policia beson se fëmijët, të moshës nga tetë muaj deri në dy vjeç, thithën fentanil në çerdhe.

Tre fëmijëve iu dha Narcan, një mjekim urgjent i përdorur për të rikthyer mbidozën e opioideve.

Një kontroll në çerdhe u gjet një kilogram fentanil që u zbulua “nën një rrogoz ku fëmijët kishin fjetur më parë”, tha shefi i detektivit të NYPD, Joseph Kenny të hënën.

Hetuesit dyshohet se zbuluan gjithashtu tre presa të përdorura për të paketuar kilogramë drogë.

Pronari i çerdhes Divino Niño në Bronx, Grei Mendez, 36 vjeç, dhe qiramarrësi i saj, Carlisto Acevedo Brito, 41 vjeç, po përballen me akuza federale për posedim narkotikësh “me qëllim shpërndarjen që rezulton në vdekje dhe komplot për shpërndarjen e lëndëve narkotike që rezultojnë në vdekje”. , sipas prokurorëve federalë.

“Ne pretendojmë se të pandehurit helmuan katër foshnja dhe mbytën një prej tyre, sepse ata po drejtonin një operacion droge nga një qendër çerdheje,” tha të martën prokurori amerikan i Manhattan, Damien Williams.

“Një qendër ditore – një vend ku fëmijët duhet të mbahen të sigurt, jo të rrethuar nga një ilaç që mund t’i vrasë ata në një çast.”

Policia thotë se droga e gjetur nga çerdhja mund të kishte mbytur 500,000 njerëz.

Fentanyl, një qetësues sintetik 50 herë më i fuqishëm se heroina, është fajësuar për rritjen e vdekjeve nga droga në SHBA.

Pamjet e vëzhgimit dhe të dhënat telefonike tregojnë se zonja Mendez e thirri burrin e saj pasi i gjeti fëmijët të sëmurë – para se të kontaktonte 911. Më pas burri i saj mbërriti dhe hoqi disa çanta të plota pazari nga çerdhja, thanë zyrtarët.

Autoritetet janë ende në kërkim të bashkëshortit të saj, i cili në dokumentet e gjykatës është identifikuar si bashkëpunëtor.

Një avokat i zonjës Mendez tha se klienti i tij i mohon akuzat dhe nuk ishte në dijeni se droga mbahej në çerdhe.