Sulm me armë në fabrikën e Mercedesit në Gjermani, vriten dy persona

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në hapësirat e fabrikës së Mercedes-Benzit në Sindelfingen të Gjermanisë, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë humbur jetën dy persona.

Raportohet se autori është një 53-vjeçar, punonjës i jashtëm i një kompanie logjistike.

Policia ka sekuestruar armën e dyshuar për vrasje. Një zëdhënës tha se nuk kishte informacion se çfarë lloj arme ishte.

Për aktin dhe motivin duhet të merret në pyetje i dyshuari i arrestuar (53). Gjithashtu, u bënë edhe pyetje të shumta të dëshmitarëve.

Disa punonjës të Mercedesit që u larguan nga uzina raportuan për BILD se sulmi thuhet se kishte për qëllim drejtuesit e ekipit. Të shtënat janë qëlluar në zonën e zyrës së drejtuesit të ekipit.