Turqi, 12 të vdekur pasi një autobus me pasagjerë u aksidentua

Autobusi i pasagjerëve me targë 58 ADA 924 që i përket Kamil Koç Turizm dhe nën drejtimin e Adem Tatlısu, që udhëtonte nga Sivas për në Stamboll, doli jashtë kontrollit pranë kryqëzimit Mükremin të autostradës Sivas-Yozgat, kaloi në korsinë e kundërt dhe ra në thellësi prej 30 metrave.

Siç raporton agjencia turke gjendja e njërit nga të lënduarit është e rëndë.

“Fatkeqësisht jemi përballur me një aksident. Sipas informacioneve të para, autobusi ynë i një kompanie që shkonte nga Sivas në Stamboll ka kaluar në korsinë e kundërt të rrugës dhe është rrokullisur në një stok. Fatkeqësisht kemi miq që kanë humbur jetën dhe mbetën të plagosur. Shokët tanë janë këtu me ne që në momentin e parë të ngjarjes. “Policia jonë, xhandarmëria jonë, AFAD-ja jonë, Qarku ynë është me të gjitha repartet tona. Kemi larguar qytetarët tanë që humbën jetën dhe u plagosën. Ne kemi dërguar të plagosurit tanë në spitalet tona në Yozgat dhe Sorgun. Përsëri mendojmë se ishte një aksident i shkaktuar nga pakujdesia. Situata do të bëhet e qartë në hetimet e mëvonshme”, tha Guvernatori i Yozgatit, Mehmet Ali Özkan.

Ministri i Drejtësisë Tunç bëri të ditur se ka nisur hetimi për aksidentin e trafikut në Yozgat.

Në një deklaratë në llogarinë e tij në rrjetet sociale, Ministri i Drejtësisë Yılmaz Tunç tha: “Uroj mëshirën e Zotit dhe ngushëllimet për qytetarët tanë që humbën jetën në aksidentin që ndodhi si pasojë e autobusit të pasagjerëve që po shkonte nga Sivas në Stamboll në Sorgun. Ju uroj shërim të shpejtë të lënduarëve. Për aksidentin ka nisur hetimi i nevojshëm gjyqësor”, tha ai.