Vritet nga barinjtë luani më i vjetër i Afrikës

Një nga luanët më të vjetër të Afrikës është vrarë nga barinjtë Maasai në Kenia, thanë sot grupet e ruajtjes.
Luani mashkull, 19 vjeç, u vra me shtizë pasi hyri në një strehë pranë parkut Amboseli në Kenia jugore, tha zëdhënësi i Shërbimit për Kafshët e Egra Kenia (KWS), Paul Ginaro.

“Lunkito ishte një luan i vjetër që kishte vështirësi në gjetjen e ushqimit dhe kafshët e kultivuara janë pre e lehtë. Prandaj ai shkoi të kërkonte ushqim në park,” shpjegoi Ginaro.

Luanët në Afrikë zakonisht jetojnë 12-18 vjet në natyrë, sipas organizatës afrikano-jugore Cats for Africa.

Në vitin 2021, KWS prezantoi Lunkiton si një “luftëtar legjendar mace” që mbrojti territorin e tij për një dekadë.

“Me një zemër të rëndë ne ndajmë lajmin për vdekjen e Lunkito (2004-23), luani mashkull më i vjetër në ekosistemin tonë dhe ndoshta në të gjithë Afrikën,” tha organizata keniane Lion Guardians në Facebook, duke e përshkruar atë si “Simbol i rezistencës dhe bashkëjetesës”.

Rreth 2,500 luanë jetojnë sot në Kenia, bazuar në regjistrimin e tyre të parë (dhe më të fundit deri më sot), i cili u zhvillua në vitin 2021. Vitet e fundit, kafshët e egra kanë hyrë gjithnjë e më shumë në zonat e populluara në këtë vend të Afrikës Lindore dhe zhvillimi urban ka kufizuar ekosistemin e tyre. “Ne duhet të rrisim ndërgjegjësimin në mënyrë që të gjejmë një zgjidhje për të mobilizuar njerëzit dhe të mund t’i çojmë kafshët në parqet e natyrës,” tha Paul Ginaro.

Në korrik, një luan u arratis nga parku kombëtar i Nairobit dhe përhapi panik në periferitë jugore të kryeqytetit. Parku është vetëm shtatë kilometra larg qendrës së qytetit dhe kafshët që ikin atje shpesh përfundojnë duke u endur në këtë metropol prej 4 milionë banorësh. Në dhjetor 2019 një luan vrau një burrë jashtë parkut dhe në mars 2016 një tjetër sulmoi dhe plagosi një banor përpara se të vritej nga rojet.