Vuçiq njofton një takim me Kurtin në Bruksel, por hesht në rendin e ditës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka njoftuar se do të ketë edhe një takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Takimi do të zhvillohet pas dy-tre ditësh në Bruksel, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Vuçiq ka deklaruar për Radio Televizionin e Serbisë (RTS) se nuk mund të flasë për agjendën e takimit, pasi është në përputhje me atë që kishte diskutuar me “pesëshen e madhe”, të përbërë nga SHBA, Britania e Madhe, Franca, Gjermania. dhe Italia. Ai shtoi se detyra e tij është ta mbrojë Serbinë nga të gjitha masat e mundshme dhe nga kapitullimi i interesave shtetërore dhe kombëtare.

“Unë besoj se do t’ia dalim. Ne jemi një popull i fortë dhe i guximshëm. Ne nuk kërkojmë asgjë më shumë se sa na takon sipas ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave të OKB-së”, tha Vuçiq.

Ky do të jetë takimi i dytë mes Vuçiqit dhe Kurtit në Bruksel, pas atij të mbajtur më 15 shtator. Në atë takim palët kanë biseduar për çështjet teknike dhe ekonomike të dialogut, por nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje konkrete. Kurti kishte kërkuar qartësi për statusin e Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran, ndërsa Vuçiq kishte kundërshtuar çdo diskutim për njohje reciproke.

Dialogu mes Serbisë dhe Kosovës u rikthye pas një ndërprerjeje gati një vjeçare, falë angazhimit të administratës së presidentit amerikan Joe Biden. Bashkimi Evropian shpreson se dialogu do të çojë në njohje reciproke dhe normalizim të plotë të marrëdhënieve mes dy fqinjëve, si kusht për integrimin evropian. (politiko.mk)