Zelensky: Ukraina nuk është ende gati për të nisur kundërofensivën

Ukraina nuk është ende gatu për të nisur kundërofensivën ndaj forcave ryse. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka bërë me dije se vendit të tij i duhet ende më shumë kohë, pasi forcat e Kievit presin ardhjen e më shumë armëve nga aleatët e tyre perëndimorë.

“Me atë që kemi ne mund të ecim përpara dhe të jemi të suksesshëm”, u tha Zelensky transmetuesve të shërbimit publik evropian në një intervistë të botuar të enjten. “Por ne do të humbnim shumë njerëz. Mendoj se është e papranueshme. Kështu që duhet të presim. Na duhet ende pak më shumë kohë”.

Zelensky theksoi se ndihmat ushtarake shumë shpejt do të mbërrijnë në Ukrainë, ndërsa shtoi se po vijnë në grupe.

Komentet e Zelensky erdhën një ditë pasi SHBA njoftoi një paketë të re ndihme prej 1.2 miliardë dollarësh për Ukrainën që synon të forcojë mbrojtjen ajrore dhe të mbajë furnizimet me municion.

Ndër furnizimet që pret Ukraina janë automjete të blinduara, përfshirë edhe tanke.

Ato përfshijnë gjermane Leopard 2 dhe British Challenger 2, së bashku me automjete të tjera të blinduara si American Bradleys dhe Strykers.